Požáry si dovolenou nevybírají

 

Nebezpečný oheň v lese

Prázdniny, dovolená a letní čas lákající na zvýšený pobyt v přírodě. Předměřičtí hasiči Vám přejí pohodovou dovolenou a také Vám připravili několik rad, jak si léto v klidu užít.  

Připomínáme několik rad, jak si užít bezpečné posezení u ohýnku. Opakování je matka moudrosti a tak vám připomeneme, jak zavolat pomoc záchranářů.
 
Rozdělávání ohně v přírodě
 
Platí zákaz rozdělávání ohně v lese a blíž, jak 50 m od lesa! Stejně tak se vyvarujte, hlavně při větru, rozdělávání ohně v blízkosti zralého obilí, stohu slámy nebo sena.
Jak zabránit vzniku požáru:
  • oheň rozdělávejte na bezpečném místě v přírodě nebo na zahradě
  • ohraničit ohniště
  • nezapalujte hořlavou kapalinou
  • zajistěte stálý dozor dospělé osoby
  • nevhazujte do ohně to, co tam nepatří
  • v případě silného větru nerozdělávejte oheň, může dojít k odvátí jisker nebo žhavé větvičky do vzdálenějších míst, kde může vzniknout požár
  • připravte si pro každý případ nádoby s vodou, pískem nebo zeminou
  • po uhašení se přesvědčte, že se oheň znovu nerozhoří.
Pokud způsobíte požár, dopustíte se přestupku, za který Vám může být uložena pokuta až 20 000 Kč (zákon č. 133/1985, Sb., zákon o požární ochraně).
 
Cestování je spojené i s nepříjemnými událostmi
 
I Vám se může stát nepříjemná událost při letním cestování nebo můžete být svědkem například požáru. Vždy můžeme pomoci aspoň tím, že zavoláme pomoc záchranářů.
 
V případě požáru můžete volat tísňovou linku 150, ale také na tísňovou linku 112 (jednotné evropské číslo tísňového volání). A že zrovna nevíte, kde přesně jste? Projíždíte malebnými vesničkami nebo zrovna sjíždíte řeku? I tady Vám poradíme, jak na to!
 
 
Při cestování, projíždění neznámými místy, si všímejte svého okolí. Věřte, že kolem sebe máte spoustu identifikačních bodů, podle kterých operátor na tísňové lince zjistí místo události a tím může být včas poskytnuta pomoc.
 
Identifikačními znaky jsou například označení mostů, železničních přejezdů. Někdy postačí popis toho, co vidím: jako hrad, zříceninu, věž kostela, ale také název obce, kterou jsem v posledních minutách projížděl.
 
Dovolená je hlavně o tom si odpočinout a tak pozornost vnímání toho, kde zrovna jsme na cestě za svým cílem, může být snížena. Ale včasné přivolání pomoci může zachránit nejeden život!
 
 
Přejeme příjemný letní čas.