Sněhová kalamita

Ještě ve večerních hodinách dne 8. ledna byl naší jednotce vyhlášen poplach. Operačním důstojníkem bylo oznámeno, že vlivem hustého sněžení jsou na silnici mezi obcemi Předměřice nad Labem a Neděliště zapadlá vozidla. Silnice z Předměřic do Nedělišť Silnice z Nedělišť do Světí

Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že je silnice zcela zavátá sněhem. Bylo zde uvězněno několik osobních vozidel, která čekala na pomoc. Jednotka prováděla vyprošťování vozidel, na silnici ale přijížděla další vozidla, která chtěla projet tímto úsekem. Řidičům bylo oznámeno, že je silnice neprůjezdná. Řidiči neuposlechli pokynů zasahujících hasičů, snažili se tímto úsekem projet a následně museli být také vyproštěni. Po odjezdu z místa zásahu nám bylo oznámeno, abychom se přesunuli na silnici mezi obcemi Světí a Neděliště. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že jsou v tomto úseku  zapadlá další osobní vozidla a jedno nákladní vozidlo bylo zapadlé v příkopě. Na místo přijel také traktor s pluhem, který provedl částečné zprůjezdnění komunikace.  Nejdříve byla vyproštěna osobní vozidla.  Potom se jednotka pokusila vyprostit nákladní vozidlo, což se nepodařilo. Vlivem silného větru a hustého sněžení se vytvořily vysoké závěje, ve kterých zapadl i traktor s pluhem. Jednotka se s technikou přes velkou vrstvu sněhu už nedostala k vyproštění traktoru.

Proto byl o situaci vyrozuměn dispečer SÚS, aby na místo vyslal těžkou techniku s pluhem, která by byla schopna odstranit sněhovou bariéru.  Řidič našeho vozidla ve snaze umožnit průjezd nákladního vozidla s pluhem při couvání sjel mimo vozovku, která byla v té době již  zcela zavátá sněhem. Řidiči se už nepodařilo vyprostit.  Na místo musela dorazila těžká technika Hasičského záchranného sboru, která vyprostila traktor s pluhem, nákladní automobil a naše vozidlo. Zásah byl ukončen až následující den v 6 hodin ráno.